MIĘDZYNARADOWE
MISTRZOSTWA POLSKI
PTAKÓW GADAJĄCYCH

Zapraszamy do kibicowania
zawodnikom Papuziego Gadania

Oglądaj i głosuj na zawodników

Sandra Jeździkowska

Ukończyła technikum o kierunku geodezyjnym. Jednak pomiary gruntów nie stały się jej pasją. Uwielbia ręczne robótki, więc po szkole założyła własną działalność związaną z produkcją i sprzedażą ręcznie wykonywanej biżuterii. Imała się różnych zawodów. Była nawet sanitariuszką. A obecnie wychowuje swoją małą córeczkę. Uwielbia zwierzęta i zawsze od dziecka miała w domu zwierzyniec: szczury, chomiki, krab, królik miniaturka, legwan zielony, kameleon, agama brodata, nimfa, pies husky, akwarium morskie, no i jej chluba – kakadu biała o imieniu Tomy, uczestnik IV Mistrzostw Polski Ptaków Gadających „Papuzie Gadanie” 2017/18. Jej wspaniałe filmy z Tomym mogliśmy oglądać też w grupie fb „Papuzi Filmowcy”, gdzie jeden z nich zdobył tytuł zwycięskiego Papuziego Filmu Roku 2018.

ZBIGNIEW BRZOZOWSKI

Od 30 lat zajmuje się zawodowo iluzją. Jego pseudonim artystyczny to Brozi, a swój magiczny program nazwał Brozi Magic Show. W programie można zobaczyć m.in. słynny numer Davida Copperfielda z gilotyną. Jako jedyny w Polsce i jeden z ośmiu iluzjonistów na świecie potrafi z zakrytymi oczami wjechać samochodem w tłum. Stosuje też telepatię i teleportację. Ptaki towarzyszą mu w jego pokazach od 25 lat. Początkowo były to gołębie cukrówki, a od 10 lat są to również papużki faliste WPF. W 2014 roku był finalistą siódmej edycji programu Mam Talent. Oczywiście, jego talentem była iluzja. Występował nie tylko w Polsce, ale i w niemal całej Europie. Jednak największą radość sprawiają mu zawsze pokazy charytatywne dla dzieci w hospicjach i szpitalach, kiedy na ich twarzach wyczarowuje uśmiech.
Udziela się też wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc, a brak łączności. Jest krótkofalowcem i działa w sztabie łączności kryzysowej. Jego znak to SP3MST.
Zamiłowanie do ptaków sprawiło, że stał się właścicielem amazonki żółtolicej o imieniu Kuki. Ale to już na pewno nie czary, lecz talent Kukiego doprowadziły go do udziału w IV Mistrzostwach Polskich Ptaków Gadających 2017/18. Jego praca wiąże się z licznymi wyjazdami i życiem na walizkach, z czym doskonale radzi sobie Kuki, który towarzyszy mu nie tylko w podróżach, ale również podczas występów. Przebywanie ze sobą praktycznie non stop, wzajemne poznawanie i uczenie się siebie sprawiły, że ich relacje są wyjątkowe. Niezwykłe sytuacje, w których życie ich stawia, bardzo zbliżają ich do siebie. Te dwie "nierozłączki" pokazują ludziom, jak silną więź można zbudować z papugą, a Brozi nie szczędzi wysiłków, aby dzielić się swoim doświadczeniem z innymi właścicielami papug.

MARTA KAMIŃSKA

Z wykształcenia romanistka i językoznawca, od dzieciństwa miłośniczka ptaków, a od ośmiu lat właścicielka Zary - papugi żako, która została wybrana przez internautów Gadułą Roku w 4-tej edycji naszego konkursu 2017/ 2018.
Posiadanie żako wciągnęło ją całkowicie w tajemniczy ptasi świat, w obserwowanie ich zachowania i naukę gadania. Przez znajomych nazywana jest "ptasią mamą".
Pasja związana z ptakami zaprowadziła ją też do nauki latania na paralotni. Bardzo często rozwija swoje skrzydło, by móc rozkoszować się przyrodą z perspektywy lotu ptaka.

HANNA HYBICKA

President of the Polish Society for Exotic Birds Lovers since 2000, propagator of the knowledge on parrots, forerunner of bird therapy in child hospitals, schools, nurseries; Social activist and volunteer in oncological hospitals. Secretary of the Polish Ostomy Society POLILKO. Involved in the amateur theatre movement. Perfomer of epidodic roles in Polish films and series. Owner of the Blue-fronted Amazon named Kuba - finalist of the 1st and 2nd editions of "Parrot Chat" (Photo by Grzegorz Szymański)

ZBIGNIEW ZARĘBA

Właściciel sławnej aleksandretty obrożnej - Karola – Wicemistrza Polski Ptaków Gadających „PAPUZIE GADANIE” 1999, który zasłynął recytacją Inwokacji do „Pana Tadeusza”.
Obecnie posiada aleksandrettę większą o imieniu Arni (dla dociekliwych – skrót od Arnold), ale jego zainteresowanie ptakami rozwinęło się również w kierunku pierzastych przedstawicieli naszej rodzimej fauny. Dlatego, często można spotkać go z lornetką, gdy podgląda je w środowisku naturalnym. Ponadto, samodzielnie buduje i rozwiesza budki lęgowe, a zimą dokarmia ptaki w karmnikach, które również sam wykonuje.