MIĘDZYNARADOWE
MISTRZOSTWA POLSKI
PTAKÓW GADAJĄCYCH

Zapraszamy do kibicowania
zawodnikom Papuziego Gadania

Oglądaj i głosuj na zawodników

Członkowie jury V Mistrzostw 2019/20

MARTA KAMIŃSKA

Z wykształcenia romanistka i językoznawca, od dzieciństwa miłośniczka ptaków, a od ośmiu lat właścicielka Zary - papugi żako, która została wybrana przez internautów Gadułą Roku w 4-tej edycji naszego konkursu 2017/ 2018.
Posiadanie żako wciągnęło ją całkowicie w tajemniczy ptasi świat, w obserwowanie ich zachowania i naukę gadania. Przez znajomych nazywana jest "ptasią mamą".
Pasja związana z ptakami zaprowadziła ją też do nauki latania na paralotni. Bardzo często rozwija swoje skrzydło, by móc rozkoszować się przyrodą z perspektywy lotu ptaka.

BOŻENA TARASEWICZ

Z wykształcenia ekonomistka, z zamiłowania wielka miłośniczka natury, zielarka, która sama zbiera i przetwarza zioła na wszelakie intrakty, syropy, kremy, maści, olejki, octy, mydła i wiele, wiele innych. Natura to jedyna Wielkość, przed którą klęka na kolana. Najlepiej czuje się w ogrodzie, gdzie zna wszystkie rośliny ozdobne i chwasty, i może o nich opowiadać godzinami. Propagatorka zdrowego stylu życia i naturoterapii. Cieszy się z każdej „nawróconej“ osoby, kiedy widzi, jak to się przekłada na jej zdrowie.
Właścicielka żako Adriana - zdobywcy tytułu Wice-Mistrza Polski w 3-cim "Papuzim Gadaniu" 2015/16. Rozmawia nie tylko z Adrianem, ale również od bardzo dawna z psami i kotami. Kocha wszystkie żywe stworzenia. Zawsze miała w domu bogaty zwierzyniec, a ostatnio oprócz Adriana mieszkają z nią cztery koty rasy Maine Coony i jeden dachowiec o imieniu Puma, którego Adrian często wspomina w filmach konkursowych. Wydaje jej się, że mogłaby poskromić najgroźniejsze ze zwierząt, a jej od lat niespełnionym marzeniem pozostaje zaprzyjaźnienie się z lwem.

HANNA HYBICKA

Od 2000 roku Prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Ptaków Egzotycznych, propagatorka wiedzy o papugach, prekursorka "ptasiej terapii" w szpitalach dziecięcych, szkołach i placówkach opiekuńczych.
Działaczka społeczna i wolontariuszka w placówkach onkologicznych, Sekretarz Polskiego Towarzystwa Stomijnego POLILKO.
Związana z amatorskim ruchem teatralnym. Odtwórczyni epizodycznych ról w polskich filmach i serialach (m.in. "Słoiki", "Malanowski i partnerzy", "Służby specjalne").
Właścicielka amazonki niebieskoczelnej - Kuby - finalisty I i II edycji "Papuziego Gadania" w latach 1997 i 1999.

ZBIGNIEW ZARĘBA

Właściciel sławnej aleksandretty obrożnej - Karola – Wicemistrza Polski Ptaków Gadających „PAPUZIE GADANIE” 1999, który zasłynął recytacją Inwokacji do „Pana Tadeusza”.
Obecnie posiada aleksandrettę większą o imieniu Arni (dla dociekliwych – skrót od Arnold), ale jego zainteresowanie ptakami rozwinęło się również w kierunku pierzastych przedstawicieli naszej rodzimej fauny. Dlatego, często można spotkać go z lornetką, gdy podgląda je w środowisku naturalnym. Ponadto, samodzielnie buduje i rozwiesza budki lęgowe, a zimą dokarmia ptaki w karmnikach, które również sam wykonuje.

MARTA NURKIEWICZ

Wirtuoz windykacji. Jedyną rzeczą, która kruszy jej serce jest miłość do papug, którą zaraził ją tata. Była dumną właścicielką gadającej papużki falistej o dostojnym imieniu Stefan, który to zdobył tytuł Ulubieńca Sponsora w III Mistrzostwach Polski Ptaków Gadających "Papuzie Gadanie" 2015/2016. Obecnie jest właścicielką rudosterki zielonolicej z ADHD o imieniu Ryszard, który dostarcza jej codziennie nowych wyzwań. Próbuje również nauczyć go mówić. W czasie wolnym od pracy wraz ze znajomymi oddaje się przyjemności płynącej z gier komputerowych, w których wytrwale towarzyszy jej Ryszard. Nie odstępuje jej na krok.

ZBIGNIEW BRZOZOWSKI

Od 30 lat zajmuje się zawodowo iluzją. Jego pseudonim artystyczny to Brozi, a swój magiczny program nazwał Brozi Magic Show. W programie można zobaczyć m.in. słynny numer Davida Copperfielda z gilotyną. Jako jedyny w Polsce i jeden z ośmiu iluzjonistów na świecie potrafi z zakrytymi oczami wjechać samochodem w tłum. Stosuje też telepatię i teleportację. Ptaki towarzyszą mu w jego pokazach od 25 lat. Początkowo były to gołębie cukrówki, a od 10 lat są to również papużki faliste WPF. W 2014 roku był finalistą siódmej edycji programu Mam Talent. Oczywiście, jego talentem była iluzja. Występował nie tylko w Polsce, ale i w niemal całej Europie. Jednak największą radość sprawiają mu zawsze pokazy charytatywne dla dzieci w hospicjach i szpitalach, kiedy na ich twarzach wyczarowuje uśmiech.
Udziela się też wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc, a brak łączności. Jest krótkofalowcem i działa w sztabie łączności kryzysowej. Jego znak to SP3MST.
Zamiłowanie do ptaków sprawiło, że stał się właścicielem amazonki żółtolicej o imieniu Kuki. Ale to już na pewno nie czary, lecz talent Kukiego doprowadziły go do udziału w IV Mistrzostwach Polskich Ptaków Gadających 2017/18. Jego praca wiąże się z licznymi wyjazdami i życiem na walizkach, z czym doskonale radzi sobie Kuki, który towarzyszy mu nie tylko w podróżach, ale również podczas występów. Przebywanie ze sobą praktycznie non stop, wzajemne poznawanie i uczenie się siebie sprawiły, że ich relacje są wyjątkowe. Niezwykłe sytuacje, w których życie ich stawia, bardzo zbliżają ich do siebie. Te dwie "nierozłączki" pokazują ludziom, jak silną więź można zbudować z papugą, a Brozi nie szczędzi wysiłków, aby dzielić się swoim doświadczeniem z innymi właścicielami papug.