MIĘDZYNARADOWE
MISTRZOSTWA POLSKI
PTAKÓW GADAJĄCYCH

Zapraszamy do kibicowania
zawodnikom Papuziego Gadania

Oglądaj i głosuj na zawodników

8 prostych wskazówek dla tych, którzy chcą jak najlepiej przygotować swój film konkursowy:

 

1) Starajcie się Państwo nie filmować w pionie. Wiemy, że takie są tendencje w mediach społecznościowych i że jest to nawyk, ale nie każcie widzom oglądać swoich wspaniałych pupili, jak przez dziurkę od klucza. Proszę sobie wyobrazić, że wszyscy mamy oczy w poziomie i dlatego najlepiej ogląda się nam filmy w poziomie.

 

2) YouTube, w przeciwieństwie do Facebooka czy Instagrama, jest oglądany najczęściej na laptopach, ale i na ogromnych ekranach telewizorów. Dlatego prosimy ustawić możliwie największą rozdzielczość kamery. Nie musi to być 4K, ale full HD, czyli 1920x1080 px jest obecnie standardem. A najlepsze formaty to mp4 lub mov.

 

3) Proszę pamiętać, że dłonie się trzęsą, więc lepiej oprzeć o coś dłonie lub smartfon. Jeśli nagrywacie siebie z papugą na ramieniu, to lepiej jeśli kamerę/smartfon trzyma inna osoba. Będzie ona w stanie lepiej ustawić kadr i ujęcie będzie bardziej statyczne.

 

4) Jeśli nie macie dobrego oświetlenia, to lepiej filmować w dzień, blisko okna, a jeśli to możliwe - na zewnątrz. Na słabszych kamerach filmy przy zwykłym domowym sztucznym świetle mogą wyjść rozmazane.

 

5) Lepiej nie stosować zoomów i panoram, jeśli nie jest to uzasadnione, bo takie materiały trudno się montuje, a jeśli nie są dobrze technicznie wykonane - trudno się je ogląda.

 

6) No i film najlepiej się ogląda, kiedy smartfon/kamera jest w jednym miejscu, a nie przemieszcza się na boki. Owszem są takie techniki filmowania, ale żeby móc to komfortowo oglądać, trzeba mieć cięższą kamerę, a najlepiej na szynie. Tradycyjnie najlepsze technicznie filmy wychodzą wtedy, kiedy kamera jest statyczna. To obraz, który filmujemy, ma się poruszać, a nie kamera.

 

7) Wiemy, że włączone radio lub telewizor stymulują niektóre papugi do gadania, ale starajcie się nagrywać w ciszy. Filmy z muzyką w tle mogą być niemożliwe do użycia ze względu na prawa autorskie do utworów.

 

8) Preferujemy otrzymać surowe pliki, nie zmontowane, bo każdy zapis pliku pogarsza jakość filmu, a my musimy i tak dodać do filmu czołówkę konkursu. Ale oczywiście, jeśli ktoś woli sam zmontować swój film konkursowy, to będzie nam miło taki otrzymać. Pamiętajcie jednak, żeby zmontować go zgodnie z regulaminem Mistrzostw. Przede wszystkim każdy film konkursowy nie może być krótszy niż 30 sekund i dłuższy niż dwie minuty, więc jeśli otrzymamy od Państwa więcej materiałów, podzielimy je na kilka filmów konkursowych.

 

Mamy nadzieję, że tymi wskazówkami jeszcze nie zniechęciliśmy Państwa do filmowania.

Będzie to dla nas zaszczyt gościć Waszych pupili w konkursie Papuziej Telewizji!

Zobacz też jak udostępnić nam film

Powrót do formularza zgłoszenia udziału