MIĘDZYNARADOWE
MISTRZOSTWA POLSKI
PTAKÓW GADAJĄCYCH

Zapraszamy do kibicowania
zawodnikom Papuziego Gadania

Oglądaj i głosuj na zawodników

o. BENIAMIN BĄKOWSKI

Ojciec Beniamin to osoba zakonna, która od wielu lat pełni posługę w Niemczech, w pięknym regionie Bawarii. Wcześniej przez 5 lat mieszkał w Rzymie, gdzie również rozwijał swoje pasje i zainteresowania. Jedną z tych pasji, którą pielęgnuje od dawna, są papugi.


Od około 6 lat jest szczęśliwym opiekunem dwóch majestatycznych ar o imionach Lucy i Goldi. Te wyjątkowe ptaki są nie tylko częścią jego życia, ale także źródłem radości i inspiracji. Jak sam mówi, posiadanie takich dużych papug w klasztorze może być zaskakujące, ale jego współbracia zdążyli się już do nich przyzwyczaić. Lucy i Goldi potrafią powiedzieć kilka słów i zwrotów – choć, jak ojciec Beniamin żartuje, żadnej modlitwy jeszcze się nie nauczyły!  Ale Lucy zapisała się już w historii naszych Mistrzostw, będąc uczestniczką ich V edycji 2020/21.


Ojciec Beniamin jest także aktywny w mediach społecznościowych. Prowadzi kanał Ara Harlekin Lucy na YouTube, na którym dzieli się ciekawostkami i codziennym życiem z papugami. Jest administratorem dużej grupy na Facebooku Papugi i miłośnicy o papuziej tematyce, a od pewnego czasu aktywnie działa również na TikToku.

EWA ZAWADA

Właścicielka papużki falistej Józefa – wice-Mistrza Polski 2022 oraz Gaduły Roku 2022.

 

Z wykształcenia mgr inż. kierunku Inżynieria Produkcji, mgr teologii i nauczycielka - ukończyła też studia podyplomowe z Wychowania Wczesnoszkolnego i Przedszkolnego. Obecnie pracuje jako katechetka oraz pracownica administracji kancelarii parafialnej. Jak by tego było mało, ukończyła też studia podyplomowe o kierunku Konserwacji Zabytów i hobbystycznie zajmuje się renowacją drobnych dzieł sztuki. Pasjonuje się grą na gitarze i śpiewem, tworzeniem i nagrywaniem autorskich piosenek, oraz wycieczkami górskimi. A aby skuteczniej służyć ludziom podjęła studium na kierunku opiekun medyczny i jest już słuchaczką ostatniego semestru.

 

Jednak największą radością jest dla niej przebywanie w towarzystwie swojego małego przyjaciela - Józefa, który od ponad czterech lat ożywia i nadaje nowe spojrzenie wszystkim jej pozostałym pasjom.   

PIOTR GONS

Z papużkami falistymi związany był od dziecka, a od blisko 10 lat jest głównym trenerem Frodo - Wicemistrza Polski Ptaków Gadających 2023. Spędził wiele godzin, ucząc Frodo mówić – co jak widać, a w zasadzie SŁYCHAĆ – całkiem nieźle się udało. Być może przyczynił się do tego fakt, że pracował wtedy w zawodzie logopedy. Niemniej, uważa, że to Frodo należą się główne fanfary!

 

Prawdziwy człowiek renesansu o wielu zainteresowaniach. Obecnie pracuje w branży IT, ale fascynuje się historią. Od dawna zakochany jest w Krakowie i Rzymie, a szczególnie w barokowych kościołach. Opowiada o nich na swoim kanale YouTube Krakowskie kościoły, wzbudzając nimi zachwyt.

 

Jego pasją jest też fantastyka. Kiedy tylko starcza mu czasu udaje się na piesze wędrówki śladami legend, śniąc podczas nich o wyprawie do Mordoru, aby zniszczyć pierścień. To właśnie od hobbita Frodo z „Władcy Pierścieni” pochodzi imię naszego Wicemistrza.

 

Poza papugami, interesuje się również krakowskimi gołębiami i ich trudnym losem. Po tym, jak uratował gołębia ze swojego podwórka, postanowił zaangażować się w działania organizacji pomagającej tym ptakom.

 

KATARZYNA DOMAŃSKA

Właścicielka papużki falistej Kubusia - Mistrza Polski 2020 - pierwszej papużki falistej, która stanęła na naszym podium. Mimo że już w 1999 roku papużka falista o imieniu Kubuś Pojedynek próbowała przebić się przez tłum dobrze znanych ze zdolności naśladowczych dużych papug, a wtedy jeszcze również gwarków, to dopiero Kubuś w 2020 roku przebił się od razu na najwyższe miejsce na podium, zachęcając do udziału w Mistrzostwach również inne papużki faliste, które licznie pojawiły się w kolejnej edycji 2021/22.

 

Kubuś - wielka miłość pani Katarzyny, musiał niestety podzielić się jej sercem z jej córeczką, która ostatnio również w nim zagościła.

AGNIESZKA ZUBEL

Właścicielka Cezara - Wice-Mistrza Polski 2018 i kilkukrotnego zwycięzycy eliminacji do konkursu Papuzi Film Roku w grupie fb Papuzi Filmowcy.

 

Cezar był papugą po przejściach, trafił w jej ręce bardzo zaniedbany, z tragicznym stanem upierzenia. Potrafiła nie tylko doprowadzić go do perfekcyjnego stanu zdrowia, ale również wydobyć z niego wielkie ukryte talenty.

 

Nietuzinkowa nauczycielka w-f'u, uprawiająca liczne sporty i zapalona podróżniczka.

SANDRA JEŹDZIKOWSKA

Ukończyła technikum o kierunku geodezyjnym. Jednak pomiary gruntów nie stały się jej pasją. Uwielbia ręczne robótki, więc po szkole założyła własną działalność związaną z produkcją i sprzedażą ręcznie wykonywanej biżuterii. Imała się różnych zawodów. Była nawet sanitariuszką. A obecnie wychowuje swoją małą córeczkę.

 

Uwielbia zwierzęta i od dziecka miała w domu zwierzyniec: szczury, chomiki, krab, królik miniaturka, legwan zielony, kameleon, agama brodata, nimfa, pies husky, akwarium morskie, no i jej chluba – kakadu biała o imieniu Tomy, uczestnik IV Mistrzostw Polski Ptaków Gadających „Papuzie Gadanie” 2017/18.

 

Jej wspaniałe filmy z Tomym mogliśmy oglądać też w grupie fb „Papuzi Filmowcy”, gdzie jeden z nich zdobył tytuł zwycięskiego Papuziego Filmu Roku 2018.

ZBIGNIEW ZARĘBA

Właściciel sławnej aleksandretty obrożnej - Karola – Wicemistrza Polski Ptaków Gadających „PAPUZIE GADANIE” 1999, który zasłynął recytacją Inwokacji do „Pana Tadeusza”.

 

Obecnie posiada aleksandrettę większą o imieniu Arni (dla dociekliwych – skrót od Arnold), ale jego zainteresowanie ptakami rozwinęło się również w kierunku pierzastych przedstawicieli naszej rodzimej fauny. Dlatego, często można spotkać go z lornetką, gdy podgląda je w środowisku naturalnym. Ponadto, samodzielnie buduje i rozwiesza budki lęgowe, a zimą dokarmia ptaki w karmnikach, które również sam wykonuje.