MIĘDZYNARADOWE
MISTRZOSTWA POLSKI
PTAKÓW GADAJĄCYCH

Zapraszamy do kibicowania
zawodnikom Papuziego Gadania

Oglądaj i głosuj na zawodników

Członkowie jury III Mistrzostw 2015/16

Rosemary Low

Rosemary Low hoduje papugi od ponad 50 lat, koncentrując się głównie na lorysach i papugach południowo-amerykańskich. Kierowała działem ptaków w Loro Parku na Teneryfie i w Parku Palmitos na Gran Canaria. Jest autorką ponad 20 książek o papugach, które zostały przetłumaczone na niemiecki, francuski, hiszpański, portugalski, włoski, czeski, węgierski i holenderski.
Od lat 70-tych ubiegłego stulecia opublikowała setki artykułów w specjalistycznych magazynach w Wielkiej Brytanii i na całym świecie, głównie w Australii i Europie. Zajmuje się w nich przede wszystkim ochroną przyrody, a także tematyką ptaków, a zwłaszcza papug.
W celu obserwacji papug w ich środowisku naturalnym Rosemary odwiedziła 27 krajów, głównie w Ameryce Południowej. W ostatnich latach zaangażowała się w zbieranie funduszy na projekty ochrony przyrody. Tej tematyce poświęcała też ostatnio swoje publikacje. Wygłosiła również wiele odczytów na sympozjach poświęconych ochronie przyrody. Od 1995 roku prowadzi działalność pisarską na własny rachunek.
Jej strona: www.rosemarylow.co.uk

HANNA HYBICKA

Od 2000 roku Prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Ptaków Egzotycznych, propagatorka wiedzy o papugach,
prekursorka "ptasiej terapii" w szpitalach dziecięcych, szkołach i placówkach opiekuńczych.
Działaczka społeczna i wolontariuszka w placówkach onkologicznych, Sekretarz Polskiego Towarzystwa Stomijnego POLILKO.
Związana z amatorskim ruchem teatralnym. Odtwórczyni epizodycznych ról w polskich filmach i serialach (m.in. "Słoiki", "Malanowski i partnerzy", "Służby specjalne").
Właścicielka amazonki niebieskoczelnej - Kuby - finalisty I i II edycji Papuziego Gadania.
Fot.: Grzegorz Szymański

MAŁGORZATA POTOCKA - Królowa Polskiej Rewii

Absolwentka Warszawskiej Szkoły Baletowej, stypendystka broadwayowskiej szkoły tańca i paryskiej rewii, wybitna tancerka, choreograf i reżyser, twórczyni pierwszej w Polsce grupy tańca nowoczesnego SABAT, autorka spektakli rewiowych, estradowych i telewizyjnych. Laureatka wielu nagród, odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi za propagowanie polskiej kultury w świecie. Jej wychowanki tańczą na scenach najsłynniejszych kabaretów paryskich m.in. "Moulin Rouge", czy "Lido".
W 2002 r. stworzyła Teatr Sabat, pierwszy i jedyny w Polsce teatr rewiowy, w którym powstało wiele wspaniałych spektakli na najwyższym światowym poziomie. Powstał on z jej pasji i miłości do tańca.
Właścicielka papugi kakadu różowej.
Fot.: Czesław Czapliński

PIOTR BOT - Warszawski Kataryniarz

Czwarty z kolei powojenny kataryniarz - postać zawsze kojarzona z Warszawą. Od dziesięcioleci pojawia się ze swoją katarynką na warszawskiej starówce w stroju z epoki i z papugą na ramieniu. Jest wspomnieniem dzieciństwa wielu z nas.
Udział w imprezach estradowych, programach telewizyjnych, przedstawieniach teatralnych, koncertach muzyki poważnej w kościołach, w koncercie dla Papieża - Polaka w Watykanie, udział w "Światowej Wystawie EXPO 2005" w Japonii jako wizytówka Polski. Pomysłodawca i współorganizator cyklu "Międzynarodowego Festiwalu Kataryniarzy" w Polsce. Udział w Festiwalach Kataryniarzy i Artystów Ulicznych w wielu krajach Europy.
W czasie występów towarzyszą mu jego papugi - ara ararauna o imieniu Carlos i Kubuś - rozella białolica.

ZBIGNIEW ZARĘBA

Właściciel sławnej aleksandretty obrożnej - Karola – Wicemistrza Polski Ptaków Gadających „PAPUZIE GADANIE” 1999, który zasłynął recytacją Inwokacji do „Pana Tadeusza”.
Obecnie posiada aleksandrettę większą o imieniu Arni (dla dociekliwych – skrót od Arnold), ale jego zainteresowanie ptakami rozwinęło się również w kierunku pierzastych przedstawicieli naszej rodzimej fauny. Dlatego, często można spotkać go z lornetką, gdy podgląda je w środowisku naturalnym. Ponadto, samodzielnie buduje i rozwiesza budki lęgowe, a zimą dokarmia ptaki w karmnikach, które również sam wykonuje.